Ministerstwa cyfryzacji i infrastruktury ostro wzięły się do pracy nad Planowo, jeszcze w tym roku wejdzie w życie większość zmian:
- PIESZY MA PIERWSZEŃSTWO Obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie nie będzie dotyczyć tylko tramwajów
- RUCH NA ULICY WYŁĄCZNIE BEZ SMARTFONA/TELEFONU Pieszy na zebrze nie będzie mógł korzystać z telefonu, smartfona czy innych podobnych urządzeń – zarówno w trakcie wchodzenia, jak i podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ma to skłonić pieszych do uważniejszego obserwowania ruchu i skoncentrowania się na drodze.
- OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI W TERENIE ZABUDOWANYM Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia czy nocy będzie to 50 km/h.
- KONIEC JAZDY „NA ZDERZAKU” Niezachowanie bezpiecznej odległości na drodze to jeden z największych problemów w Polsce. Proponuje się, aby na drogach szybkiego ruchu bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę wartości aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, ITP.
- ZAKAZ JAZDY DLA HULAJNÓG ELEKTRYCZNYCH PO CHODNIKU Osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego (jak e-hulajnogi) będą mogły poruszać się wyłącznie po jezdni, tak jak skutery, motocykle, samochody i inne pojazdy mechaniczne.
- KARY ZA PRZERWĘ W PRZEGLĄDZIE Wg danych Ministerstwa Cyfryzacji na koniec 2019 roku aż 22% zarejestrowanych pojazdów nie miało ważnego przeglądu technicznego. Aby zmotywować kierowców do dbania o stan auta, rząd zdecydował o 2-krotnym podniesieniu kary gdy opóźnienie w przeglądzie wyniesie powyżej 30 dni (funkcjonuje od 1 stycznia 2021)
- WZROST KAR ZA BRAK OC od 1 stycznia zwiększone zostają kary za brak ubezpieczenia OC o ok. 8% w stosunku do obecnych stawek